9.11.2004
Objavil: Janez Grabnar [št. ogledov: 393, št. pripon: 1]
Filozofski roman, v katerem je osrednji junak Hasan prikazan kot popolni karizmat in diktator, čigar politika sloni na nasilju in manipulaciji z naivnimi mladeniči, med ocenjevalci romana ni našel niti enega navdušenega zagovornika. Roman je izšel v času, ko je v slovenski književnosti prevladoval socialni realizem, zato Bartolovo delo zaradi svojevrstne drugačnosti in distance ni moralo doživeti pristnejšega sprejema ...
preberi
|
9.11.2004
Objavil: Jasmina Kebic [št. ogledov: 245, št. pripon: 1]
Zaceteke slovenske ekspresionisticne literature je najti že v letih pred prvo svetovno vojno, v delih Josipa Murna, Otona Župancica in Ivana Cankarja. Vendar najvec del z lastnostmi ekspresionizma na Slovenskem spada v dvajseta leta minulega stoletja. Slovensko ekspresionisticno literaturo predstavlja okrog deset pesnikov (sredice je v Kosovelovih pesmih) ...
preberi
|
9.11.2004
Objavil: Davorin Bole, Miha Knavs [št. ogledov: 282, št. pripon: 1]
Za razumevanje Ljubeznjenih sonetov so literarna dejstva, ki jih Prešeren ni jemal naivno, pomembna in nam povedo najmanj toliko kot psihološka, morda celo več, kajti ljubezenska tema mu je bila v tem času, kot vse kaže, skorajda bolj literarna kot usodno življenjska tema, čeprav je postopoma postajala tudi to ...
preberi
|
6.11.2004
Objavil: TH [št. ogledov: 194, št. pripon: 1]
V romanu je vzporedno predstavljeno življenje dveh žensk Brigitte in Paule, ter njun boj za lepši jutri, zmagata lahko le tako da si poiščeta ugledne partnerje in se z njima poročita. Brigitte prihaja iz mestnega okolja in je zaposlena, kot delavka brez poklica, v tovarni nederčkov. Svojo boljšo bodočnost vidi v poroki s Heinzom, kateri prihaja iz premožnejše družine in bo nekoč dobil vse prihranke svojih staršev, tako, da bo lahko odprl svojo elektro-trgovino. Tako bo Brigittina bodočnost popolna.
preberi
|
6.11.2004
Objavil: Davorin Bole [št. ogledov: 189, št. pripon: 1]
Zbirko Ko so cvele rože bom skušal zaokrožiti v cikel, ki ga sestavlja deset pomensko zaokroženih enot: posvetilo Eli, Iskal sem te…, Ela, Pozdravi iz daljine, Melodije, Odmevi, Iz mračnih dni, Melanholija, Molitve, V daljave. V uvodni pesmi lirski subjekt izpostavi svojo "muzo" Elo, ji tako nekako simbolično posveti celotno zbirko, se ji zahvali za navdih:
preberi
|
6.11.2004
Objavil: Monika KAMBIČ [št. ogledov: 241, št. pripon: 1]
Majcen je začel svojo literarno pot leta 1905 z objavo črtice Stari mlinar (pod psevdonimom Drago Plevec), dve leti za tem, pa je v časopisu Omladina, objavil svoje prve pesmi z naslovom Kazaške pesmi (pod psevdonimom Stanko Pavel).Majcen ni pesnil strnjeno, temveč v treh časovnih intervalih s krajšimi ali daljšimi presledki, kar je značilno tudi za njegovo ostalo literaturo.
preberi
|
6.11.2004
Objavil: Nataša Čavničar [št. ogledov: 279, št. pripon: 1]
Zgodba o propadu zadnjega predikanta na Slovenskem. - Ostarelemu protestantskemu predikantu Jerneju Knaflju, ki živi na gradu Brdo, potem ko v Kranju ne sme več pridigati, gre vse narobe. Na porodu skupaj z otrokom umre njegova posiljena hči Gertruda. Vanjo je bil zaljubljen Erazem Wassermann, ki Jerneja spremlja in ga varuje, za Erazmom pa gleda Snedčeva Agata, vendar je Erazem ne mara. Prinesejo mu novico, da mu je v Gradcu umrl sin Luka, še prej pa je sprejel katoliško vero - Jernej se razočaran zapija.
preberi
|
6.11.2004
Objavil: Simona [št. ogledov: 262, št. pripon: 1]
V seminarski nalogi bom predstavila življenje in delo Stanka Majcna. Podrobneje se bom posvetila analizi njegove drame, ki nosi pomenljiv naslov APOKALIPSA. Ta pojem bom razložila in na njem gradila interpretacijo drame. Razložila bom pojem ekspresionizma, ker le-ta opredeljuje in označuje Apokalipso, ki izvira iz Biblije in pomeni skrivno razodetje evangelista Janeza o sodnem dnevu. Napovedujejo se apokaliptični jezdeci, ki so v drami prav tako omenjeni. Apokalipsa je drama enodejanka.
preberi
|
6.11.2004
Objavil: Suzana Križanec [št. ogledov: 255, št. pripon: 1]
VSEBINA, DOGAJANJE: Besedilo Milan in Milena prežema vprašanje, izrečeno že na začetnih straneh: "Kaj je ljubezen?" (str. 137), hkrati pa tudi poskus odgovora nanj. Vsako poglavje prinaša enega izmed možnih odgovorov, kateri od njih pa je za pripovedovalca najbolj sprejemljiv, razodene šele zaključno poglavje, vendar namiguje nanj že prvo: "Smrt! Smrt!
preberi
|
6.11.2004
Objavil: Martina Kodrnja [št. ogledov: 191, št. pripon: 1]
Novela je pripoved o pomembnem dogodku, vsi snovni motivi so usmerjeni le k temu. Izogiba se večjemu številu oseb, tudi dogajalni prostor je majhen in le izjemoma dopušča opise pokrajine, pa še to le tedaj, ko je v tesni zvezi z junakovo usodo. Pri podrobnostih se nima časa ustavljati. Kompozicijske lastnosti terjajo od pripovedovalca, da kar najbolj vztraja pri psihološkem loku in ga pelje proti odločilnemu dogodku. Ta junakovo zgodbo prekine (smrt) ali pa ustavi pred negotovostjo.
preberi
|
|
|