|
|
19.11.2004
Dragotin Kette: Zimska romanca |
objavil: Katja Kržičnik
Število ogledov: 136 |
|
|
CILJI
=funkcionalni
-zaznavanje in doživljanje zvočnosti pesmi
-zaznavanje in doživljanje rabe retoričnih figur
-opazovanje in doživljanje posebnosti pesmi
=izobraževalni
-pripovedna/epska pesem
-romanca
-ponovitev retoričnih figur
DIDAKTIČNI PRISTOPI
=metode
-razlaga
-pogovor
-doživljanje, zaznavanje
-pisanje
-delo z besedilom
=oblike
-frontalna
-individualna
-skupinska
=sredstva
-berilo
-učni listi
LITERATURA: -Gregor Kocijan, Stanko Šimec: Vezi med ljudmi. Slovensko berilo za sedmi razred osnovnih šol. Ljubljana: Založba Mladinska knjiga, 1995.
-Zbirka preizkusov znanja (testov) za skupinsko preverjanje znanja učencev 8. razreda osnovne šole z rešitvami - 1995, 1996, 1997. Ljubljana: Zavod Republike Slovenije za šolstvo, 1998.
POTEK UČNE URE
1. DOŽIVLJAJSKO-SPOZNAVNA MOTIVACIJA
Pogovor z učenci.
-Ali preživljajo čas s starimi starši?
-Jim ti pripovedujejo oz. so jim kdaj pripovedovali zgodbe?
-Kakšne?
-Kdo bolj pogosto, dedek ali babica?
-So jim bile všeč?
2. NAPOVED BESEDILA IN NJEGOVA UVRSTITEV
Učencem povem, da bomo brali Zimsko romanco Dragotina Ketteja. Pri tem bomo ponovili značilnosti romance.
3. INTERPRETACIJSKO BRANJE BESEDILA
Pesem glasno preberem, učenci pa jo poslušajo ob zaprtih berilih.
4. ČUSTVENO-SPOZNAVNI PREMOR
5. IZPOVED DOŽIVETJA
Učence vprašam, ali jim je pesem všeč, in kako so jo razumeli.
6. INTERPRETACIJA/ANALIZA
Učenci še enkrat preberejo pesem, in sicer vsak dve ali tri kitice. Pri tem jim razložim nerazumljive besede in skupaj vsebinsko razčlenjujemo besedilo. Nato ponovimo značilnosti romance. Pesem primerjamo s Turjaško Rozamundo in iščemo podobnosti. Nato poiščemo še slogovne značilnosti, ki spominjajo na ustno izročilo. Ko končamo, jim razdelim delovne liste, ki jih skupaj rešujemo.
7. NALOGE ZA SAMOSTOJNO DELO UČENCEV
Učenci zapišejo eno izmed zgodb, ki so jo slišali od starih staršev.
8. SINTEZA
Učencem se zahvalim za sodelovanje in se poslovim.
(Učni list je v priponi.)
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|