1. DOŽIVLJAJSKO SPOZNAVNA MOTIVACIJA
Povem, da se bomo igrali igrico, da bodo sošolci pokazali neka opravila, ostali v razredu pa bodo ugotovili, kaj so prikazovali. Vprašam jih, če poznajo to igrico, kako se ji reče. Sprašujem tako dolgo, da odgovorijo pantomima, nato nekdo poišče pomen v SSKJ.
Pantomima : tri učence pokličem pred tablo ter jim razdelim listke, na katerih je zapisano eno opravilo (plesanje, pomivanje posode, igranje klavirja, pisanje, nabiranje rož ali gob). To pokažejo pred tablo in učenci iz razreda ugotavljajo, kaj predstavljajo. Nato zapišem na tablo: nabira, pomiva, igra. (Tukaj pričnem z risanjem tabelske slike.) Vprašam učence, kaj so to in tako pridemo do besede glagol.
2. NAPOVED TEME
Napovem, da se bomo pogovarjali o glagolih, da jih bomo ponovili.
3. REŠEVANJE NALOG
Najprej vsak zase reši naloge 1, 2, 3; nato pregledamo.
Rešijo še nalogo 4, tako dopolnijo definicijo glagola.
Nato sami rešijo nalogo 5 (prva dva primera), skupaj pregledamo, zadnji primer rešijo za domačo nalogo. Učence vprašam, kaj so ponovili s to nalogo. Odgovorijo: osebe, vprašam še, katere osebe vse poznajo in ponovimo vse osebe na večih primerih glagolov (npr. delam, delaš, dela, delava, delata…)
6. nalogo rešujejo v dvojicah, zopet nekaj primerov za domačo nalogo. Nato skupaj pogledamo in vprašam, kaj smo ponovili ( pričakujem odgovor: pretekli čas); vprašam katere druge čase še poznamo in zopet pokažejo na primerih.
7. nalogo rešujejo posamezno, pregledamo. Vprašam, kaj smo ponovili (pričakujem odgovor: dvojino), vprašam, kateri števili še poznamo.
Temu sledi še reševanje nalog 8, 9, 10, 11. povsod pustimo še kakšen primer za domačo nalogo. Nato preverimo in razrešimo nejasnosti.
Preberem pesmico Glagoli ali poskakovanja na -ti in -či, prebere še nekdo iz razreda. Izpolnijo razpredelnico pri 12. nalogi.
TS* skozi celotno uro nastaja tabelska slika, vedno, ko ponovimo kakšen pojem, ga zapišem na tablo. (priloga 1)
4. SINTEZA
Ponovimo, kaj je glagol, kakšen čas pozna, števila, osebe.
Vse to pokažejo tudi na primeru: Bral je knjigo. Bere knjigo. Bral bo knjigo.
Berem knjigo. Bereš knjigo. Bere knjigo.
Bere knjigo. Bereta knjigo. Berejo knjigo.
Če še ostane kaj časa rešujemo naloge (priloga 2).
CELOTNA PRIPRAVA JE V PRIPONI.
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|