domovgalerije slikseminarske nalogeučne pripraveostalo
Brezplačne učne priprave
Absolventi slovenskega jezika s književnostjo na PefMB, generacija 2000-2005.
Nekateri izmed nas bodo učitelji, bodisi na osnovni ali srednji šoli; drugi se bodo odločili za nadaljnji študij (magisterij, doktorat); tretji pa bodo lektorji ali karkoli drugega.
Iskanje učnih priprav po google

 
Srednja šola
Osnovna šola
 
  strežnik sloHOST
gostovanje spletnih strani in registracija domen

-----------------------------------------------
LEKTORIRANJE
lektoriranje vseh vrst besedil (diploma, seminarska naloga ...)
 
  Želite prejemati novice po emailu?  
     
   
19.11.2004
Niko Grafenauer: Samota
objavil: Karmen Zupanc
Število ogledov: 515
CILJI
a) Funkcionalni
- učenci poslušajo in berejo pesem
- razvijajo recepcijsko sposobnost
- zaznavajo in doživljajo zvočnost pesmi
- znajo poiskati rimo
- opazujejo zunanjo podobo pesmi (število verzov, število kitic)
- zaznavajo in razumejo besede s prenesenim pomenom

b) Izobraževalni
- učenci poznajo in uporabljajo strokovno izrazje (rima, poosebitev, okrasni pridevki)

METODE DELA SREDSTVA OBLIKE
- poslušanje - berilo - frontalna
- razlaga - prosojnica - individualna
- razgovor
- delo z besedilom


POTEK UČNE URE
1. Doživljajsko spoznavna motivacija
Učencem s pomočjo prosojnice pokažem sliko dečka, za katerega se starša ne zmenita. Vprašam jih, ali so se tudi oni že kdaj počutili tako same kot deček na sliki. Ob tem jim postavljam še druga vprašanja:
- kaj storijo takrat, ko so sami; se umaknejo, razjočejo, se jim v grlu dela cmok, jim srce hitreje bije, komaj dihajo;
- ali so se že kdaj zavestno odločili za samoto,
- kakšne občutke imajo, ko so sami, ko se odpravijo v samoto?

2. Napoved besedila
O samoti je na poseben način razmišljal tudi pesnik Niko Grafenauer, in sicer v pesmi Samota.

3. Nekaj besed o avtorju
Učence najprej vprašam, ali so že slišali za Nika Grafenauerja.
Nekaj stavkov si o njem tudi zapišemo.
Rodil se je leta 1940. Poleg pesmi piše tudi pripovedna besedila in eseje, znan pa je tudi kot urednik in prevajalec. Njegove mladinske pesmi so polne humorja, jezikovnih iger, upodabljanj otroka in otroškega sveta. Že najmlajši bralci berejo njegovo zbirko Pedenjped, napisal pa je še zbirke: Kaj je na koncu sveta, Avtozaver, Kaj ima sonce najraje, Nebotičniki, sedite, Stara Ljubljana, Sonce nad vodometi. Uredil je tudi zbirko najlepših slovenskih mladinskih pesmi, antologijo Sončnica na rami.
Nekaj čisto posebnega pa je pesniška zbirka Skrivnosti, v kateri se nahaja tudi pesem Samota. Pesmi namreč bralcu zastavljajo nekatera bistvena vprašanja, s katerimi se sreča vsakdo med nami. Vprašanja o prihodnosti, življenju, o samem sebi, o ljubezni in sreči, strahu, smrti in tudi o samoti.


4. Interpretacijsko branje besedila
Sama preberem pesem.

5. Čustveno-spoznavni premor

5. Izpoved doživetja
Učence vprašam po vtisih o prebrani pesmi (kakšna se jim je zdela, ali jim je bila všeč ali ne, zakaj da in zakaj ne).

6. Interpretacija
a) SKUPNO BRANJE: za vsako kitico izberem enega učenca, da jo prebere;
b) Skupaj razlagamo pomene besednih zvez:
- zaklepati se sam vase (biti čisto sam s sabo, četudi je okrog polno ljudi; ne dovoliti drugim, da bi pogledali v tvojo notranjost)
- sanjski prst domišljije (vsak posameznik ima svoj sanjski prst domišljije, s katerim gradi gradove v oblakih)
- graditi gradove v oblakih (razmišljati o nečem nerealnem oz. nemogočem, ki pa je hkrati neizmerno lepo)
- biti na štiri oči (samo ti in še nekdo);
VPRAŠANJA:
- Česa samota po pesnikovem mnenju ne mara? (Ne mara nemira in radovednih oči.)
- Kdaj je samota najlepša? (Kadar se mirna in zbrana zaklene vase.)
- Kaj se dogaja v takšni lepi samoti? (Takrat vse sije od sanjarij, z domišljijo pa gradimo gradove v oblakih.)
- Čigava je odločitev za umik v samoto? (Vsakdo se odloči za umik v samoto sam.)
- Včasih samota zbeži. Kam? (Nekam, kjer ni več sama.)
- Pazljivo preberi prvi verz prve kitice. Ali opaziš kako jezikovno igro? (mara:nemira)
- Razloži misel, ki je povezana s prebrano pesmijo; Poezija se rodi v samoti.


7. Sinteza
To zapisujejo učenci v zvezek.
- število kitic (5)
- število verzov v posameznih kiticah (vse so iz štirih verzov, ki so različno dolgi)
- rima (učenci izpišejo zadnje besede prve kitice v zvezek in določijo rimo:abab prestopna rima)
- poosebitev
- okrasni pridevki (radovednih oči, samotne poti, sanjski prst domišljije, samotno okolje, samskega hrama)
-
8. Zaključek
V samoti se človek po navadi pogovarja sam s sabo ali v mislih komu kaj pripoveduje, ne na glas, marveč po tihem, v glavi. Takemu notranjemu govoru pravimo notranji monolog. Zapiši kakšen tak notranji monolog, porojen v samoti.
(Če je časa še dovolj, pišejo učenci notranji monolog v šoli, drugače za domačo nalogo.)

Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav, ki vas zanima med naslednjo izbiro

Pripone: U_OS-SAMOTA.doc

IZMENJAVA POVEZAV
Free Web directory at 50webs.com
Add your sites for free to web directory at welinks.50webs.com - free link exchange.
Free directory.velikan.net websites listing and linkexchange - Science
Free submission to directory.velikan.net Web Directory - Category Science.
Free websites listing and linkexchange - News & Media
Free submission to our Web Directory - Category News & Media.
Free wwwlinks.50webs.com websites listing and linkexchange - Regional
Free submission to wwwlinks.50webs.com Web Directory - Category Regional.

Free velikan.net web directory - linkexchange
Web directory at directory.velikan.net - add your sites for free - free link exchange.


Domov | Galerije slik | Seminarske naloge | Učne priprave | Ostalo Spletna stran je avtorsko delo avtorjev prispevkov.
Vse seminarske naloge in učne priprave so brezplačne.