|
|
7.4.2005
Posebna raba vejice |
objavil: Maša Dornik
Število ogledov: 95 |
|
|
Učni cilji:
" učenci znajo postaviti ločilo (vejico) pri naštevanju ter končno ločilo (piko);
" vedo, da obstaja tudi druga možnost, ki je tudi pravilna (brez ločil);
" znajo postaviti vejico tudi pri členkih;
" postavitev vejice pri medmetih (tudi dvodelnih) in zvalnikih.
Učne metode: pogovor, razlaga.
Učne oblike: frontalna, individualna, delo v dvojicah.
Tip učne ure: nadgraditev postavitve ločila
Učna sredstva in pripomočki: delo z učbenikom
Novi pojmi: raba vejice pri naštevanju v stolpcih
Zaporednost etap učne ure:
1. uvajanje (5 min)
2. usvajanje novih vsebin (20 min)
3. utrjevanje in ponavljanje (20 min)
Viri in literature:
" Jože Toporišič: Slovenska slovnica, Založba Obzorja, Maribor, 2001.
" Nana Cajhen, Nevenka Drusany, Dragica Kapko, Martina Križaj Ortar: Slovenščina za vsakdan in vsak dan 8. Delovni zvezek za slovenski jezik v sedmem razredu osemletne osnovne šole. Rokus, Ljubljana, 2002.
UČITELJ
UČENCI
1. UVODNA MOTIVACIJA
" Kdaj vas je mama nazadnje poslala v trgovino?
" Kako vam to zapiše?
" Z njihovo pomočjo napišem naš spisek živil na rob table.
2. NAPOVED UČNIH CILJEV
Ko je seznam dokončan, jim razložim, da to imenujemo naštevanje v stolpcih.
Učenci na prvo vprašanje pritrdijo in povedo, da jim spisek napišejo v stolpcu.
Sodelujejo pri naštevanju živil.
Nekateri povedo, da so to že vedeli.
" Kam po vašem mnenju sodijo (če sploh ) vejice pri seznamu?
" Opozorim jih tudi na končno ločilo (piko).
" Ali menite, da bi bil seznam pravilen tudi brez ločil?
Popravim seznam, ki ga dopolnim z ločili.
Odprite delovne zvezke na strani 181.
" Preberite primera pri prvi nalogi in ju primerjajte!
" Kaj ugotovite?
" Ali so primeri napisani prav?
" Rešite pravilo v modrem okvirju!
Učencem dam nekaj minut časa, da rešijo okvir, nato ga skupaj preverimo.
Tako rešimo vaje na str. 181.
" Kdo mi zna povedati, kaj je to medmet oz. katere besede so to?
Če ne vedo odgovora, jim povem:
To so besede, ki izražajo človekovo razpoloženje (oh, eh, ih, uh) ali pa posnemajo naravne šume (bim bam).
" Kdo pa ve, kaj so to členki?
Če ne vedo odgovora, jim povem:
Členki so besede, s katerimi izražamo odtenke besed. Torej, se stavki slišijo drugače.
Primer:
" To si pa lepo povedal.
To si pa res lepo povedal.
" To bomo lahko dosegli.
To bomo komaj lahko dosegli.
Zdaj, ko smo ponovili, kaj sta to medmet in členek, pa lahko rešimo naloge na naslednji strani.
" Postavite vejice v naslednjih prim.!
Ponovim obravnavano snov:
" naštevanje v stolpcih (ločila),
" ločila pri medmetih in zvalnikih.
Domača naloga
Učenci odgovorijo na vprašanje.
Eni pritrdijo, drugi odločno zanikajo to možnost.
Odprejo delovni zvezek in pričnejo z branjem.
Poskušajo odgovoriti.
Ugotovijo, da v levem stolpcu ni ločil.
Učenci rešujejo pravilo v delovnem zvezku.
Učenci poskušajo odgovarjati.
Nekateri si zapišejo v zvezek.
Poklicani učenec odgovori na vprašanje.
Učenci ponovno rešujejo delovni zvezek, lahko tudi v dvojicah.
Celotna priprava je v priponi.
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|