|
|
24.1.2005
F.S. Finžgar: Pod svobodnim soncem |
objavil: Janja Bratuša
Število ogledov: 166 |
|
|
OSNOVNA ŠOLA MAKSA DURJAVE MARIBOR PRIPRAVA NA POUK PREDMET: slovenščina
UČITELJICA: Janja Bratuša Razred: 7./9.
UČNI SKLOP: "In vsi otroci slišijo pesem …"
VSEBINA: F.S. Finžgar, Pod svobodnim soncem
CILJI
Funkcionalni Izobraževalni
BRANJE:
" Učenci berejo književno besedilo.
" Učenci razvijajo recepcijsko sposobnost. Razvijajo sposobnost branja, razumevanja in vrednotenja književnih besedil.
" Zaznavajo in razumejo, v kateri dogajalni čas je postavljeno dogajanje. Povezujejo dogajalni čas s temo književnega besedila.
" Poiščejo temo in osrednjo idejo (sporočilo) besedila, razlikujejo snov in prepoznavajo njeno preoblikovanje v besedilno stvarnost.
" Prepoznavajo zaznamovanost sloga (besed, besednih zvez, povedi), zlasti v povedih z zgodovinsko snovjo.
GOVORJENJE:
" Govorno obnavljajo prebrano književno besedilo.
" Govorno razčlenjujejo značilnosti notranje zgradbe (književna oseba, književni čas, književni prostor, dogajanje, zgodba).
PISANJE:
" Učenci razvijajo recepcijsko sposobnost, tako da pišejo poustvarjalna besedila.
" Oblikujejo domišljijski spis, v katerem prikažejo svojo identifikacijo s književno osebo.
" Opisujejo značaj in ravnanje književne osebe.
" Romanom "dopisujejo" nove predzgodbe ali konce.
" Učenci spoznavajo slovensko književnost.
Predznanje: /
Bistveno vprašanje: Na kakšen način lahko premagamo nasprotnika in kako je to naredil Svarun?
DIDAKTIČNI PRISTOPI
METODE OBLIKE PRIPOMOČKI/TEHNOLOGIJA GRADIVA
razlaga, pogovor, delo z besedilom, pisanje frontalna, individualna grafoskop Delovni zvezek (Svet iz besed 7)
OPREDELITEV ORGANIZACIJE: ČAS:
" motivacija 10'
" obravnava 25
" utrjevanje 10'
DEJAVNOSTI UČITELJA DEJAVNOSTI UČENCA PREVERJANJE
Dejavnosti pred branjem:
MOTIVACIJA:
" Učence vprašam, kdaj se počutijo najbolj svobodne in kaj takrat delajo.
" Na prosojnici jim prikažem uganko, ki jo poskušajo rešiti. Rešitev je Pod svobodnim soncem.
NAPOVED BESEDILA
" Najavim besedilo tako, da povem avtorja in naslov besedila.
" Zanima me, kaj pričakujejo pod tem naslovom.
" Povabim jih k poslušanju ob zaprtem ali odprtem berilu.
Branje:
" Preberem odlomek iz berila na strani 129.
Dejavnosti po branju:
" Premor po branju.
" Učence vprašam, kakšno se jim zdi besedilo in kaj se jim je najbolj vtisnilo v spomin. Utemeljitev!
Razčlenjevanje besedila:
" Zastavljam jim vprašanja.
- O čem govori odlomek?
- Kakšna je tematika?
- Preidem na vprašanja, ki so zastavljena v delovnem zvezku.
- Vprašam jih,če jih zanima, kaj se je zgodilo v nadaljevanju in preberem kratek povzetek nadaljevanja naslednjih poglavij na strani 133.
- Po prebranem odlomku se pogovarjamo o odlomku in povedo, kako jim je všeč to nadaljevanje. Utemeljitev!
- Na koncu pogledamo še strip in preglednico o slovanskih bogovih.
SINTEZA:
" Učence prosim, da si prepišejo osnovne podatke iz besedila, ki jih zapišem na tablo.
NOVE NALOGE
" Opišejo značaj in ravnanje književne osebe in ga spremenijo tako, da jim bo všeč.
" Romanu napišejo svojo novo predzgodbo ali nadaljevanje.
" Narišejo kratek strip za nadaljevanje romana, ki je zapisano v delovnem zvezku.
" Napišejo svoje predloge, kaj bi naredili oni, če bi bili v takšnem položaju in enega temeljito predstavijo.
- Učenci razmislijo in odgovorijo.
- Učenci poskušajo rešiti uganko.
- Učenci razmislijo in odgovorijo.
- Učenci imajo lahko berila odprta in sledijo ali zaprta in me samo poslušajo.
- Učenci samo poslušajo besedilo ali tudi sledijo mojemu branju.
- Učenci razmislijo o prebranem besedilu.
- Odgovorijo na vprašanje, povejo svoje mnenje in utemeljijo svoj odgovor.
Njihovi približni odgovori:
- Pisatelj opisuje napad na bizantinsko vojsko.
- Tematika je zgodovinska.
- Ogovorijo na vprašanja v delovnem zvezku.
- Učenci poslušajo ali tudi sledijo kratkemu nadaljevanju poglavij .
- Učenci odgovarjajo na vprašanja in jih utemeljijo.
- Učenci prepišejo s table v svoje zvezke.
- Učenci izberejo nalogo o kateri bodo pisali in napišejo sestavek. Če čas dopušča, nekaj zapisanih besedil tudi preberejo.
Deklica se pelje na skiroju. Kje je skiro?
Skiro je ____ deklico.
Pomagajte se z naslednjimi predlogi tako, da jih vstavljajte v zgornji stavek tako dolgo, dokler ne bo stavek pravilno oblikovan.
Predlogi: v, pred, za, med, na, pod, nad.
Svarun se je domislil zvijače za osvojitev sovražnikovega tabora. Kaj bi storili, če bi bili na Svarunovem mestu? Zapišite seznam predlogov (zvijač) in enega temeljito predstavite!
Opišite značaj in ravnanje književne osebe in ga spremenite tako, da vam bo všeč.
Odlomku romana napišite svojo novo predzgodbo ali nadaljevanje zgodbe.
Narišite kratek strip za nadaljevanje romana, ki je zapisano v delovnem zvezku.
/celotna oblikovana priprava je v priponi/
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|