CILJI
a) Funkcionalni
- učenci razvijajo recepcijsko sposobnost, tako da pišejo poustvarjalno besedilo, ki vsebuje prvine umetnostnega jezika,
- razvijajo sposobnost za identifikacijo v obliki osebnega dnevniškega zapisa, osebnega pisma ali literarnega spisa;
b) Izobraževalni
- učenci ustvarjajo besedila literarnega kanona;
METODE DELA SREDSTVA OBLIKE
- razgovor - delovni zvezek - frontalna
- pisanje (Sporočanje) - individualna
POTEK UČNE URE
1. Doživljajsko spoznavna motivacija
Učence prosim, da preberejo skrčene obnove, ki so jih dobili za domačo nalogo. Nanašajo se na odlomek iz berila, in sicer iz Bevkovega Kaplana Martina Čedermaca.
2. Napoved dela in kratka ponovitev treh besedilnih vrst: osebnega dnevnika, osebnega pisma in literarnega spisa
Učenci so že predhodnjo uro izvedeli, da bodo danes poustvarjali. Že takrat sem se odločila, da bodo lahko pisali osebni dnevnik, osebno pismo ali literarni spis, nanašajoč se na odlomek iz berila. Tako jim je učiteljica naročila, da na podlagi Sporočanja ponovijo značilnosti teh treh besedilnih vrst. Da pa pri pisanju ne bi prišlo do težav, še enkrat skupaj ponovimo tipične značilnosti osebnega pisma, osebnega dnevnika in literarnega spisa.
OSEBNO PISMO:
- pošiljamo ga prijatelju, znancu, sorodniku …
- v desni zgornji rob napišemo kraj in datum,
- ogovorni del začnemo pisati približno dve vrstici pod datumom, običajno na sredino lista ali pa skrajno levo; za ogovorom sledi klicaj ali vejica; za klicajem pričnemo pisati z veliko, za vejico pa z malo začetnico;
- v vsebini pisma napišemo, kar smo se namenili sporočiti; v našem primeru se učenci postavijo v vlogo Martina Čedermaca in pišejo v 1. os. ed.; upoštevati je potrebno pravopisna pravila, po dva centimetra širok levi in desni rob, odstavke, pisava pa mora biti čitljiva;
- pismo zaključimo s pozdravom in podpisom;
OSEBNI DNEVNIK:
- ni namenjen javnosti, ampak ga avtor piše o sebi in navadno zase,
- najprej zapišemo datum, nekateri navedejo celo uro zapisa (Ponedeljek, 14. april 2003),
- zapisi so iskreni, saj pišemo brez miselnih, čustvenih ali kakšnih drugih zavor,
- vsebina: zapisujemo zunanje dogodke, doživetja, spoznanja, lastna razmišljanja, vtise, načrte, predvidevanja; pisec piše tudi o tistih trenutkih, mislih in čustvih v svojem življenju, o katerih noče govoriti z nikomer;
LITERARNI SPIS:
- izhajamo iz odlomka ali celotnega literarnega dela, pisanje pa nadgradimo z lastnim razmišljanjem; v našem primeru se učenci vživijo v Čedermaca in preko njega posredujejo svoje poglede; pišejo v 1. os.,
- jezikovna sredstva so bogata: ukrasni pridevki, primere, samogovor…
- glagoli morajo biti pomensko bogati, paziti je potrebno, da ni ponavljanj in poiskati ustrezne izraze za izražanje čustev, misli, razpoloženja, razmišljanja;
(Ta ponovitev traja okrog pet minut.)
NAVODILA ZA DELO:
OSEBNO PISMO: učenci se postavijo v vlogo Čedermaca, pišejo prijatelju, materi ali komu drugemu; izhajajo iz odlomka v berilu;
OSEBNI DNEVNIK: tudi tu se učenci postavijo v vlogo Čedermaca; zapisujejo razmišljanja, spoznanja, doživetja, vtise, strahove, načrte…
LITERARNI SPIS: učenci pišejo na naslov Kaplan Martin Čedermac pripoveduje, ob tem pa upoštevajo značilnosti literarnega spisa (ker nimajo na razpolago celotne ure, je spis nekoliko krajši);
Učenci imajo za pisanje približno dvajset minut časa. V pomoč lahko imajo na klopeh Sporočanje.
3. Prebiranje in vrednotenje besedil
Po približno dvajsetih minutah preberemo en primer pisma, en primer osebnega dnevnika in en primer literarnega spisa. Na podlagi njihovih značilnosti, ki smo jih ponovili pred pisanjem, ugotavljamo, kaj je dobro, ustrezno, primerno in kaj ne.
V primeru, da se učenci ne bi odločili za vse tri besedilne vrste, preberemo po dve tisti, ki so si jih izbrali in jih primerjamo med seboj.
(Celotna vsebina je v priponi.)
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|