|
|
19.11.2004
Pripoved o življenju osebe: Ivana Kobilca |
objavil: Karmen Zupanc
Število ogledov: 139 |
|
|
CILJI
a) Funkcionalni
- učenci berejo krajša neumetnostna besedila, in sicer poljudnoznanstvena, povezana s temami iz drugih predmetnih področij,
- razložijo pomen neznanih besed iz sobesedila, in sicer z uporabo slovarja, leksikona,
- med ponovnim branjem sestavijo miselni vzorec in ga upovedijo,
- odgovarjajo na vprašanja iz delovnega zvezka,
- napišejo pripoved o svojem življenju, ki jo ustno predstavijo svojim sošolcem,
- pripovedujejo o življenju znane osebe;
b) Izobraževalni
- učenci pridobivajo temeljne jezikovne pojme (pripoved o življenju osebe);
METODE DELA SREDSTVA OBLIKE
- delo z besedilom - delovni zvezek - frontalna
- razlaga - motivacijski listi - individualna
- razgovor, pisanje - dvojice
POTEK 1. UČNE URE
1. Doživljajsko spoznavna motivacija oz. dejavnost pred branjem
Učencem prinesem fotografije oz. slike različnih znanih oseb. Vprašam jih, če jih poznajo in kaj znajo o njih povedati. Razgovor traja okrog pet minut, nato pa napovem vsebino dela: "Ukvarjali se bomo s pripovedjo o življenju osebe, in sicer bomo vzeli pod drobnogled Ivano Kobilco."
2. Dejavnosti med branjem
Sama berem besedilo, učenci pa poslušajo in podčrtavajo nerazumljive besede.
3. Dejavnosti po branju
Učenci po SSKJ poiščejo nerazumljive besede. Če vse razumejo, jih opozorim na besedo kofetarica. Njen pomen zapišejo pod nalogo 8 na strani 51.
4. Dejavnosti med ponovnim branjem
- Učenci odgovarjajo na vprašanja o Ivani Kobilci pod nalogo 2 na strani 49. Sama jim postavljam vprašanja, oni pa odgovore poiščejo v besedilu in na tak način besedilo še enkrat preberejo. To poteka v obliki razgovora.
- Učenci preberejo besedilo še enkrat (potiho) in ob tem podčrtajo vse glagole ter ugotovijo, v kateri časovni obliki so zapisani. Na podlagi tega se dokopljemo do pojma pripoved o življenju osebe. Preberemo, kaj piše o tem na strani 50 (zeleni okvirček).
5. Dejavnosti po ponovnem branju
Učenci v zvezke sestavijo miselni vzorec o Ivani Kobilci. Nekaj učencev svoje delo ustno predstavi.
6. Predviden zaključek prve ure
Učenci prično s pisanjem pripovedi o svojem življenju, če pa je ure že konec, imajo to za domačo nalogo. Naslednji dan izdelke ustno predstavijo sošolcem. Čeprav je to ena izmed nalog v delovnem zvezku (naloga 16, str. 53), naredijo nalogo raje v zvezek, kjer imajo več prostora.
POTEK 2. UČNE URE
1. Dejavnosti pred ponovnim tihim branjem
Učenci so prejšnjo uro dobili za domačo nalogo, da napišejo pripoved o svojem življenju. Na začetku nove ure tako nekaj učencev predstavi svoje naloge.
2. Ponovno branje
Učenci še enkrat preberejo besedilo o Ivani Kobilci (za osvežitev spomina).
3. Dejavnosti po ponovnem branju
- V delovnem zvezku rešimo 9., 10. in 11. nalogo (str. 51).
- Pri 11. nalogi skupaj preberemo besedilo o Jakobu Aljažu in ugotavljamo, ali se v čem razlikuje od prvega besedila, ki je govorilo o Ivani Kobilci. Ugotovimo, da si dogodki ne sledijo v časovnem zaporedju. Sami uredijo pripoved tako, da na črtice zapišejo zaporedne številke odstavkov.
- Če bo časa še dovolj, se lotijo še 12. naloge na strani 52; v dvojicah tvorijo vprašanja o življenju Jakoba Aljaža in odigrajo pogovor.
4. Zaključek
Vsak učenec si izbere osebo za pripoved o njenem življenju. Ni nujno, da gre za slavno osebo, pripovedujejo lahko o starših, bratu, sestri, vendar morajo na koncu utemeljiti, zakaj so si izbrali ravno to osebo. Izdelajo lahko miselni vzorec, si pomagajo s prosojnicami, plakati…
Ker bo verjetno zmanjkalo časa, imajo učenci to za domačo nalogo. Glede na to, da imajo čas cel vikend, menim, da naloga ne bi smela biti preobsežna.
Doma se pripravijo na nastop (govorijo knjižno, razločno in prosto, kar pomeni, da ne berejo). Pomagajo si lahko z navodili pri nalogi 15 (str. 52).
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|