|
|
19.11.2004
Veznik |
objavil: Andreja Bavčar
Število ogledov: 85 |
|
|
UČNA PRIPRAVA
Ime in priimek: Andreja Bavčar
Predmet: slovenščina
Razred: 2.A
Datum: 22. 4. 2004
Šola: III. gimnazija Maribor
Mentor: Marija Lešer, prof.
CILJI
FUNKCIONALNI IZOBRAŽEVALNI
Dijaki:
" berejo neumetnostno besedilo;
" besedilo besedno-slovnično razčlenjujejo;
" razvijajo svojo zmožnost logičnega mišljenja ter pravopisno, pravorečno in poimenovalno zmožnost;
" razvijajo svojo pragmatično, pomensko, slovarsko in slovnično zmožnost;
" sistematično nadgrajujejo svoje poznavanje temeljnih jezikoslovnih pojmov ter njihovih oblikoslovnih značilnosti;
" v besedilu prepoznavajo veznike;
" ločijo med prirednimi in podrednimi vezniki;
" ločijo enodelne in dvodelne veznike;
" samostojno rešujejo naloge v delovnem zvezku.
Dijaki:
" pridobivajo temeljne jezikovne pojme: veznik, priredni in podredni vezniki, enodelni in dvodelni vezniki, pravi in nepravi vezniki;
" spoznajo vlogo veznika v stavku;
" svoje znanje o vezniku sistematično nadgrajujejo.
ZAPOREDJE ETAP:
1. Uvajanje z motivacijo
2. Napoved teme
3. Branje neumetnostnega besedila
"tiho branje dijakov
4. Dejavnosti po branju
"besedno-slovnična razčlenitev
5. Utrjevanje
Dejavnosti učitelja Dejavnosti dijakov
1. Uvajanje z motivacijo
Pripravila jim nekaj stavkov, ki so brez veznikov. Tem stavkom dijaki vpišejo tiste veznike, ki se jim zdijo najbolj ustrezni.
2. Napoved teme
Napovem temo. Danes se bomo ukvarjali z veznikom, spoznali bomo kaj to veznik je, katere vrste veznikov poznamo, na koncu pa bomo za utrditev rešili nekaj nalog v delovnem zvezku.
Pred branjem se dijaki ob uvodni motivaciji pripravijo na obravnavo nove snovi.
3. Branje neumetnostnega besedila
Izhajamo iz učbenika Na pragu besedila 2, stran 79. Dijaki tiho preberejo besedilo.
Dijaki tiho berejo neumetnostno besedilo.
4. Dejavnosti po branju
" Pomenska razčlenitev
O čem govori besedilo?
Poznate kakega znamenitega starogrškega in rimskega govornika?
Za koga bi danes (slovenski prostor) lahko rekli da je dober govornik?
Na kaj mora biti pozoren dober govornik?
" Slovnična razčlenitev
Opiram se na učbenik Na pragu besedila 2, str, 79-80.
Z vodenimi vprašanji, ki so navedena v učbeniku, se pogovarjamo o vezniku.
Glavne značilnosti veznika zapisujem sproti na tablo v obliki miselnega vzorca.
Dijaki odgovarjajo na moja vprašanja in tako preverim, če so vsi razumeli besedilo.
Dijaki sistematično nadgrajujejo svoje znanje o vezniku.
Ključni pojmi:
" priredni in podredni vezniki,
" enodelni in dvodelni vezniki,
" večbesedni vezniki,
" vloga veznika v stavku,
" nepravi vezniki,
" nepregibna besedna vrsta.
5. Utrjevanje
V učbeniku Na pragu besedila 2, str. Dijaki samostojno rešujejo naloge, rešitve preverimo skupaj.
Dijaki samostojno rešujejo naloge in tako z utrjevanjem nadgrajujejo svoje znanje o prislovu.
Podpirajte našo spletno stran, da bo živela še naprej in si oglejte z klikom eno
od reklamnih povezav,
ki vas zanima med naslednjo izbiro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|